www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

07102020

Last update09:11:44

Back Politka Kmotrokracie Křivá výpověď může ze svědčícího „knížete z Hluboké“ udělat obviněného

Křivá výpověď může ze svědčícího „knížete z Hluboké“ udělat obviněného

  • PDF

iDNES.cz/Budějovice a jižní Čechy

Vlivný jihočeský podnikatel a politik Pavel Dlouhý může mít ze svého promlčeného dopravního přestupku ještě vážné problémy. Před dvěma lety mu naměřila policejní hlídka nedaleko Selibova na Písecku přes 140 km/h. U soudu vypověděl, že nejel víc než stovkou, což státní zástupce považuje za křivou výpověď.

Vlivný podnikatel a místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý (ODS) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Správně měl Dlouhý dostat pokutu a přijít o řidičský průkaz, žádný trest ale nedostal. Případ z Písku putoval do Týna nad Vltavou a zpět a Dlouhý pak měnil právníky. Po roce byl přestupek promlčen.

Dlouhý kvůli tomu byl u soudu - ovšem jako svědek. Obžalován je však Dlouhého známý a bývalý šéf budějovické dopravní policie Václav Vališ, který údajně uplácel další dva obžalované písecké úředníky, aby přestupek nedořešili.

Dlouhý v červnu u soudu popřel, že by jel více jak 90 kilometrů v hodině. Později však u soudu státní zástupce nechal pustit policejní video, na kterém hlídka jede za podnikatelovým porsche několik kilometrů.

"Byl svědkem, který po řádném poučení musí mluvit pravdu. On neřekl, že si to nepamatuje. Kategoricky tvrdil, že jel stovkou a že žádný přestupek nespáchal. Domnívám se, že důkazy, které byly provedeny, svědčí jednoznačně o opaku," uvedl státní zástupce Michal Muravský.

"Dáme podnět příslušnému státnímu zástupci, aby se zabývali tím podezřením," dodal. Za křivou výpověď před soudem přitom hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Rozsudek nad Vališem zatím nepadl

Státní zástupce Muravský svůj záměr naznačil v závěrečné řeči během středečního soudního jednání, které se zabývalo nestandardním postupem Vališe a zmiňovaných úředníků.

Původně měl být vynesen rozsudek, nakonec soud ale předvolal ještě svědkyni obhajoby. Je to žena, která na jednom z videí, které si policie pořídila, přinesla obžalovanému úředníkovi Františkovi Rychlíkovi krabici se zákusky a lahví vína. Muž, který přišel s ní, pak za dopravní přestupek dostal nejnižší možný trest.

Žena u soudu uvedla, že na úřad dovedla synova kamaráda, protože nevěděl, kde to je. A Rychlíkovi přinesla zákusky a alkohol proto, že jsou staří známí.

"Slavila jsem v tu dobu svátek, tak jsem přinesla lahvinku a zákusky, aby si mohl připít na moje zdraví," vypověděla.

Vališ ovlivňoval podle žaloby také vyšetřování nehody dalšího vlivného podnikatele Miroslava Dvořáka. Ten měl v listopadu 2009 v Budějovicích nehodu, při které zdemoloval služební Audi S8.

Na místě bouračky se ještě před příjezdem policie objevil právě šéf dopravky Vališ, který se prý snažit zamést nehodu pod koberec. Zcela náhodou projížděl okolo také zástupce ředitele jihočeských hasičů Zdeněk Kala, který také začal "pomáhat" s vyšetřováním.

Rozsudek nad Vališem a dvěma úředníky je naplánovaný na 11. ledna. Vališovi hrozí za podplácení osm let vězení, úředníkům pět roků.

 

Autor: Martin Beneš

 

Komentářů
Poněkud z jiného soudku, ale ne zcela OT ;-)
Curiosity 2012-12-13 14:14:15

http://petrstepanek.cz/web/index.php?option=com_content&view=article&id=646%3Atak-jsem-toho-debila-s
undal-aneb-kubv-telekomunikani-polibek-smrti&catid=35%3Alanky-2012&Itemid=69
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."